szombat , 15 március 2025
Kezdőlap Család Mi az a fordítócsiga és mire használjuk?
Család

Mi az a fordítócsiga és mire használjuk?

15
fordítócsiga

Maga a szerkezet viszonylag egyszerű felépítéssel rendelkezik. A főbb részeit tekintve egy belső gyűrűből és két, egymástól függetlenül is elforgatható lapból áll. A lapokon lyukak találhatóak, amelyekkel rögzíteni tudjuk a csigát. Rá tudunk kötni kötelet, seklit vagy horgot. A használata könnyedén megoldható és fontos feladatot lát el.

Egyszerű a beszerzés

A Maconwinch fordítócsiga kategóriájában többféle kialakítással találkozhatunk. Különböző szituációkban lehet használni ezt az eszközt. Vegyünk például egy egyszerű helyzetet, legalábbis csörlőzési szempontból. Ha megtaláltuk az ideális rögzítési pontot, ami akár lehet egy vastag fa törzse, felhelyezzük rá a favédő hevedert. A heveder két végét szokás szerint összekötjük seklivel, de most a fordítócsigát is felhasználjuk.

A csörlőből kijövő kötelet a fordítócsiga gyűrűjére kell tekerni, a két lapot egymáshoz igazítva lezárhatjuk a csigát. Ilyen állásnál a kötél magától nem fog lejönni. A lapokon lévő lyukakat használva a fordítócsigát a hevederhez hasonlóan a seklire köthetjük. Jelentős változás az alapesethez képest az, hogy a kötelet a horoggal nem a seklihez kell rögzíteni, hanem átvezetjük a csiga gyűrűjén. Ha elkezdjük húzni és megfeszül a kötél, a fordítócsiga vízszintesen áll majd. Arra mindenképpen figyelni kell, hogy a sekli rögzítőszöge felfelé álljon, ne a föld felé nézzen.

Felmerülhet persze a kérdés, hogy hova rögzítjük ilyen esetben a kötél végét? Vissza kell vezetni a járműhöz és ott a csörlő mellett kötjük be a horog segítségével. A terepjárók első lökhárítóján, vagy a gallytörőn jó eséllyel van rögzítési pont, ahova beilleszthető a horog. Egy nem éppen szokványos csörlős megoldást kapunk, ugyanis a kötél mindkét vége ugyanabban a pontban rögzül és a fordítócsiga által kapcsolódik csak a rögzítési ponthoz. Ez olyan, mintha két kötéllel csörlőznénk, de így az autó fog mozogni a fához, nem pedig a fába kapaszkodva húzzuk ki magunkat. A kötél mindkét oldalán használni kell csapódásgátlót ennél a módszernél, nem elég csak az egyiken.

Sokkal hatékonyabb lesz a művelet

Elsőre bonyolultabbnak tűnhet ez a megoldás, illetve az sem tiszta, hogy miért jobb módszer. A fordítócsiga használata hatékonyabbá teszi a húzást. Mechanikailag előnyösebb módszer, a csörlő alacsonyabb sebességgel, kisebb terhelés mellett végezheti el ugyanazt a műveletet. Jobban eloszlik az erő, a szerkezetnek és a rögzítési pontoknak kevesebb nyomással kell megküzdeniük.

Többrétű felhasználhatóságot biztosít

Természetesen ez csak egy példa volt a fordítócsiga hatékony felhasználására. A húzás hatékonyságának javítása mellett speciális helyzetekben is nagy segítséget tud nyújtani. Ha tudjuk, hogyan kell alkalmazni, akkor szoros szituációkban is számíthatunk rá. A vásárlás során pedig kifejezetten keressük a minőségi darabokat.


Gyerekszemmel a világ – További friss híreket talál a meseutca.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!

Kapcsolódó cikkek

Győrben is elérhető a Pető Pont

A Széchenyi István Egyetem győri, Zrínyi utcai MedTech Egészségtechnológiai Campusán tavaly kezdte...

Az európaiak 71%-a aggódik amiatt, hogy gyereke megrongálja telefonját

A HONOR új kutatása feltárja a gyermekek kezébe kerülő telefonok valódi költségeit:...

Praktikum és rugalmasság az étkezőben

A kinyitható asztalok lényege egyszerű: helytakarékosság és funkcionalitás egyben. Ezek az asztalok...

Így alakítsd át otthonod!

Az otthoni átalakítások során új életet lehelhetünk lakókörnyezetünkbe, miközben saját magunkat is...