Az álláskeresés során sok alapvető kérdés merülhet fel egy pozícióval kapcsolatban, a legtöbbször mégis a bérezés a döntő tényező. A bruttó és nettó összegek azonban sokszor zavart okozhatnak, ahogy a különböző adókedvezmények is alakíthatják az összeget. Számoljunk egyszerűen!
Az álláskeresés szempontjai
A munka az életünk megkerülhetetlen része bár tény, hogy sokan sokféleképpen gondolkoznak erről a kérdésről. Van aki számára nem jelent problémát, hogy felvegye a ritmust és hosszú évtizedekig annak szentelje hétköznapjait, hogy munkába megy. Mások ugyanakkor inkább a rugalmasságot keresik, igyekeznek kerülni a kötöttségeket és a munka világában is azokat a megoldások preferálják, melyek nagyobb szabadságokat biztosítanak számukra.
Napjainkban tulajdonképpen mindenre van lehetőség, hiszen a munkavégzés formái és feltételei mostanra meglehetősen sokfélék lehetnek. Munkakörtől függően akár az is előfordulhat, hogy teljesen kötetlen időbeosztással rendelkezünk és helytől is függetlenek vagyunk, de természetesen az álláshelyek többsége továbbra is a tradicionális munkaidőben végzett jelenléti munkavégzést preferálja.
Az álláskeresők számára ugyanakkor jó hír, hogy egy a korábbinál jóval rugalmasabb piacon találhatják meg a nekik leginkább megfelelő megoldást. Az említett szempontok mellett ugyanakkor a legfontosabb továbbra is az, hogy az adott munkáért cserébe mennyi pénzt vihetünk haza pontosan. A jogszabályok ugyanis csupán a minimálbért határozzák meg, a többi már a munkáltatón és a piaci viszonyokon múlik. A papíron szereplő, illetve a kézhez kapott bér ráadásul nem ugyanaz, a különféle adókedvezményekről nem is beszélve. Ezekben segíthet eligazodni a bérkalkulátor 2025 évi verziója.
A bruttó-nettó különbség
A fizetések kapcsán az elsődleges szempont természetesen az, hogy a munkavállaló havi szinten milyen összeget realizálhat a munkájáért cserébe, vagyis hogy mennyi pénzt kap kézhez a következő hónap elején. Ez azonban máris okozhat félreértéseket, hiszen míg a munkáltatók előszeretettel kommunikálnak bruttó béreket, a kézhez kapott, vagyis nettó bér egyáltalán nem ugyanaz. A bruttó bért ugyanis különféle adók és hozzájárulások képében levonások sújtják, így a végeredmény alacsonyabb lesz.
Bár sokan túlzónak tartják az itthon levonásra kerülő több, mint 33 százalékot a bruttó bérekből, ez ellen nem nagyon van mit tenni, egyszerűen csak el kell fogadni. Természetesen minél magasabb bruttó bért alkudunk ki magunknak, annál magasabb lesz a nettó bérünk is, ám például a munkáltatóknak a bruttó juttatáson felül különböző járulékokkal is számolnia kell, így ők azt is számításba veszik, hogy nekik mennyibe kerül egy munkavállaló. A bérkalkulátor 2025 nekik és a dolgozóknak is segít számolni.
Azért sem árt tisztában lenni a bruttó-nettó bérkülönbséggel, mert ez akár egy bértárgyalás során is leegyszerűsítheti a kommunikációt. A munkáltatók jellemzően bruttó összegre kíváncsiak, így a bérkalkulátor 2025 segítségével akár már előre meghatározhatjuk azt, hogy a nekünk megfelelő nettó juttatás mekkora bruttó összegnek felel meg és kész számok elé állíthatjuk a munkáltatót. Sok múlik persze a munkakörön is, hiszen például egy telefonos operátor állás Budapesten értelemszerűen alacsonyabb keresetet kínál, mint egy mérnöki munka, így nem árt reálisnak maradni.
A bért érintő kedvezmények
A bruttó és nettó bér különbsége adott esetben akár csökkenhet is, hiszen különféle adókedvezmények is illethetnek minket, mint munkavállalókat. Ezeknek is érdemes lehet utánanézni, hiszen egészen jelentős emelkedést is eredményezhetnek a jövedelemben, de a bérkalkulátor 2025 segítségével ezeket is könnyedén hozzáadhatjuk a kalkulációhoz. A bérünkre hatással lehet például a családi pótlék, a megváltozott munkaképesség, az első házasok adókedvezménye vagy akár a 25 év alattiak SZJA mentessége is.
Természetesen arra is lehetőség van, hogy mindent mi magunk számoljunk ki, figyelembe véve az adókedvezményeket is, a bérkalkulátor 2025 ugyanakkor pár kattintással, másodpercek alatt segítséget nyújt. Az alkalmazás pedig munkáltatók számára is hasznos lehet, hiszen a munkabéreket érintő járulékokról is tájékoztatást ad, így az is hamar kiderül, hogy egy bruttó bér valójában milyen költséget jelent a cég számára.
A bérkalkulátor 2025 segítségével hatékonyan készülhetünk fel a bértárgyalásokra is, legyen szó akár egy új munkahelyről, akár egy béremelési kérelemről. A pontosság a számok világában kifejezetten fontos, különösen ha a munkabérről van szó, hiszen ez az az összeg, amiből hónapról-hónapra gazdálkodhatunk. A különféle kedvezmények tisztázása pedig segíthet elkerülni a félreértéseket, hogy valóban azt a fizetést kapjuk kézhez, ami nekünk jár.
Gyerekszemmel a világ – További friss híreket talál a meseutca.hu főoldalán! Kövesse a technológiai híreket és csatlakozzon hozzánk a Facebookon is!